Sivas Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas’ta koyunları kırkım işlemi başladı

SİVAS’TA KOYUNLARIN SICAKTAN ETKİLENMEMESİ VE GELİŞİMLERİNİN SAĞLANMASI İÇİN KOYUN BAŞI 7 LİRADAN KIRKIM İŞLEMİNE BAŞLANILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sivas’ta koyunları kırkım işlemi başladı
86 views
07 Mayıs 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas’ta koyunların sıcaktan etkilenmemesi ve gelişimlerinin sağlanması için koyun başı 7 liradan kırkım işlemine başlanıldı.

Sivas’ta sürü sahipleri her yıl olduğu gibi bu yıl da kırkma sezonunun gelmesi ile koyunlarını kırkmaya başladı. Kış aylarından üzerlerinde yoğun yün ile çıkan koyunlar, sıcaktan etkilenmemeleri, gelişimlerinin aksamaması ve temizlik amaçlı kırkılıyor. Kırkma işlemi ise bu işte uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılıyor. Bu kişiler 3 aylık kırma sezonu boyunca il il gezerek koyun kırkıyor. 4 kırkım ustası bir günde 700’e yakın koyunun yünlerini kırkarak, koyun başı 7 liradan günde 5 bin lira gelir elde edebiliyor.

Kırkım ustası Erkan Altun, bir günde 700 hayvanı kırkabileceklerini belirterek, “Bizim şu anda 3 makineci, bir tane de hayvanları yatıran bağlayıcı dediğimiz bir arkadaşımız var. 4 kişiyle çalışıyoruz. Günlük hayvanın bakımına göre en azami 300 en üstte 700 hayvana kadar kırkım yapıyoruz. Biz profesyonel olarak 3 yıldır bu işi yapıyoruz. Hayvanın sağlığı ve gelişimi için kırkım gerekiyor. İlk başta kısır hayvanları daha sonra ise sağmal hayvanları kırkıyoruz” dedi.

Altun, koyun kırma sezonunun yaklaşık 3 ay sürdüğünü ifade ederek, “Kırkım hayvanların döl verimi, gelişimi ve et gelişimi için gerekli olan bir şey. Yılda bir sefer kırkım işlemi yetiyor fakat iki sefer yapılsa daha iyi olur gelişim için. 3-4 ay sürüyor. Bizim işimiz. Çünkü besi hayvanları var, yeni yetişen kuzular ve kurbana gidecek hayvanlar var” dedi.

Sürü sahiplerinin koyun yünlerini geçmişe nazaran kullanımı azaldığı için satmakta güçlük çektiklerini belirtirken Altun, “Şu an Sivas’ta koyun sürüsü çok olduğu için Sivas bölgesinde çalışıyoruz. Yılda 70 bine yakın davar kırkıyoruz. Şu anda koyun başına 7 liradan kırkıyoruz. Herhangi bir fabrika olmadığı için yünleri değerlendiremiyoruz, en azından bizim bildiğimiz olmadığı için yünler elimizde kalıyor. Depolarda stok halinde 2 yıllık, 3 yıllık yünler bekliyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.