Sivas Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali açıkladı: “İnfial, kaygı ve tedirginliğe gerek yok”

SEYAHAT KISITLAMASININ KALDIRILMASININ ARDINDAN YAKLAŞIK 2 MİLYON SİVASLI, 650 BİN NÜFUSA SAHİP SİVAS’A AKIN ETTİ. KURBAN BAYRAMINDA YAŞANAN YOĞUNLUKLA BİRLİKTE SİVAS’TA KOVİD-19 VAKA SAYISINDA ARTIŞ OLDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vali açıkladı: “İnfial, kaygı ve tedirginliğe gerek yok”
111 views
20 Ağustos 2020 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas’ta Kovid-19 vakalarında yaşanan artış üzerine bir değerlendirme yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, infial, kaygı ve tedirginliğe gerek olmadığını söyledi.

Seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından yaklaşık 2 milyon Sivaslı, 650 bin nüfusa sahip Sivas’a akın etti. Kurban bayramında yaşanan yoğunlukla birlikte Sivas’ta Kovid-19 vaka sayısında artış oldu. Seyahat kısıtlamasına kadar en az vak’a görülen iller arasında yer alan Sivas, son haftalarda vak’a sayısının en fazla arttığı iller arasına girdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan bugün makamında bir basın açıklaması düzenleyerek durumu değerlendirdi. Ayhan, servislerde ve yoğun bakım servislerinde yer sıkıntısı yaşanmadığını belirterek, “Sivas’ımıza yoğun bir nüfus hareketi oldu. Bu hareketliliğinde doğal bir getirisi oldu. Vak’alarımızda biraz tırmanış var ama şu anda vak’alarımız, 5-6 gündür stabil bir şekilde devam ediyor. Bakanlığımızın da talimatı ile Sivas’ta ayağımızı basmadığımız, denetlemediğimiz alan kalmadı. Sağlık sistemimizde de çok şükür bir sıkıntı yoktur. Tüm servislerimizde ki yata doluluk oranımız şuanda yüzde 45’lerde. Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız ise toplamda yüzde 60. Yüzde 40 boş bir kapasite var. Covid-19’la ilgili ihtiyaç olması halinde yatak ve yoğun bakım kapasitemizi arttırabilecek imkanımız var. Entübe hastalarımızda en önemli cihaz ventilatör, biliyorsunuz. Bu cihazlarımızdaki doluluk oranı ise yüzde 28. Total olarak baktığımızda gerek hastane yatak sayımız, gerek yoğun bakım ünitelerimizin durumu ile Sivas başarılı bir süreç yönetmektedir. Filyasyon ekiplerimizi artırarak daha sistematik ve daha steril ortamlar oluşturmayı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“İnfiale gerek yok”

Ayhan, tedirginliğe gerek olmadığını vurgulayarak, “Sivaslı vatandaşlarımızdan isteğimiz, asla bir infial olacak, kaygılanacak, tedirgin olacak bir durum yoktur. Amma rehavete kapılmamamız gerektiğini de istirham ediyorum. Maskemize, mesafemize, temizliğimize dikkat edelim. Evde izlenim kararı verilen vatandaşlarımızın aile hekimlerinin tavsiyelerine, sağlık teşkilatımızın önerilerine mutlaka uymalarını istiyoruz” dedi.

Yatan Kovid-19’lu sayısı 300

Ayhan açıklamasında Sivas’ta hastanede yatarak tedavi gören Covid-19’lu hasta sayısını 300 olarak açıklayarak şunları kaydetti; “İl genelinde toplam serviste yatan hasta sayımız 300 civarında. Kurban Bayramından dolayı oluşan bu yoğunluğun ay sonuna kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Ay sonunu atlattıktan sonra durumun toparlanacağını umut ediyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.