Sivas Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Koruma altına alınan Kurugöl, tamamen kurumadan korunacak

SİVAS’IN HAFİK İLÇESİNDE BULUNAN KURU GÖL “KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN” OLARAK TESCİLLENİP İLAN EDİLEREK TAMAMEN KURUMADAN KORUMA ALTINA ALINACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Koruma altına alınan Kurugöl, tamamen kurumadan korunacak
99 views
05 Aralık 2020 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Kurugöl “kesin korunacak hassas alan” olarak tescillenip ilan edilerek tamamen kurumadan koruma altına alınacak.

Görünümü ve doğal yapısı ile Türkiye’nin nadir doğal güzelliklerinden biri olan Sivas’ta ki Kurugöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile “kesin korunacak hassas alan” olarak tescillenip ilan edildi. Sivas kent merkezine 55 kilometre uzaklıktaki Hafik ilçesine bağlı Kurugöl köyüne adını veren göl, sazlıklardan oluşan adacıkları ve barındırdığı canlı türleri ile dikkat çekiyor. Son yıllarda artan kuraklığın etkisi ile hızla kuruyan gölde ortaya çıkan tuz tabakası, göle ayrı bir güzellik kattı.

Köy ismini gölden aldı

Kurugöl köyünde yaşayan Haşim Boztepe, kuru gölün koruma altına alınmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Bu sene daha çok kurak geçiyor, su yoktur. Gölümüz temelli kurudu. Sazlıkların arasına girebiliyoruz. Ördek, kaz birçok canlı vardı gölümüzde. İlkbahar’da gölde su vardı şuanda kurudu. Aşağı yukarı 6 aydır yağmur yağmıyor. Biz başvurmuştuk, koruma altına alındı. Çok sevindik. Koruma altına alınması iyi oldu“ dedi.

Mehmet Ali Özen, Kurugöl köyünün ismini gölden aldığını belirterek, “Kış yağışlı geçtiği zaman gölümüz doluyor. Yağmur yağmadığı zamanda gölü besleyen kaynaklar yeterli olmuyor, göl dolmuyor. Yağmur yağmadığı zaman göl böyle kuruyor. Köyümüzün ismi de gölden geliyor. Kurugöl köyümüzün ismi. Geçmişten beri kuruyormuş demek“ dedi.

“Yaklaşık 6 aydır yağmur yağmıyor”

Şükrü Balkı, yaklaşık 6 aydır yağmadığını ve kuraklığın etkisini gölde gösterdiğini belirterek, “Gölün koruma altına alınması için bizim eski muhtarda müracaat etmişti. Yağmur yağmadığı için şuan maalesef su yok. Köyümüz gölden fazla faydalanamıyor. Göl kurudu, su yok. 5-6 aydır ben buradayım yağmur yağdığını görmedim. Yağmur yok. Gölde ilkbaharda su oluyor “ dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.