Sivas Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Covid-19 Hastalığında D-Vitamini Önemli midir?

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ GEMEREK MESLEK YÜKSEK OKULU ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALPER ZÖNGÜR COVİD-19 HASTALIĞINDA D VİTAMİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Covid-19 Hastalığında D-Vitamini Önemli midir?
69 views
11 Mart 2021 - 11:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Alper Zöngür Covid-19 hastalığında D vitaminin önemine dikkat çekti.

Zöngür asrın salgınında D Vitamininin önemine değinerek “Covid-19 hastalığının en ciddi sonuçlarından birisi akut solunum sıkıntısı ve gelişen sitokin fırtınasıdır. Sitokin fırtınası ve bağışıklık sistemi etkinliği ile ilgili durumların D-vitamini ile güçlü bağlantıları olduğu çalışmalarda görülmüştür. D-vitamininin, immünolojik rolü ilk olarak bakteriyel enfeksiyonlarda tanımlanmıştır; burada kemotaksi, fagositoz ve makrofajlar ve monositler tarafından antimikrobiyal moleküllerin üretimini artırarak konakçı savunmasını teşvik ettiği görülmüştür. Genel bir şekilde yayınlanan makalelerin sonuçlarından bahsetmemiz gerekirse; D-vitamini proinflamatuar sitokininlerin üretimini azaltırken, antiinflamatuar sitokininlerin üretimini artırmaktadır.” dedi.

Et, balık ve yumurta tüketin

Zöngür, D vitamini için kırmızı et, yağlı balık ve yumurta sarısı tüketilmesi gerektiğini ifade ederek, “Pandemi sırasında araştırmacılar, D-vitamini düzeyleri ile covid-19 hastalığı arasında bir korelasyon olabileceği düşüncesi ile mevcut klinik verileri gözden geçirmişlerdir. Klinik veriler, hastalığı ağır geçiren bireylerin hastalığı hafif geçirenlere göre daha az D-vitamini düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu veriler bize bağışıklık sistemimizin covid-19 ile mücadele etmesinde D-vitamini düzeylerinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. D-vitamini seviyelerinin yükseltmek için ise ilk tercihimizin D-vitamini içeren kırmızı et, yağlı balıklar, yumurta sarısı gibi gıdaları tüketmemiz olduğu bilinmelidir. Benzer şekilde, bu gıdaların alımı ile birlikte güneş ışınlarının dik konumda olduğu saatlerde kısa bir yürüyüşün D-vitamini sentez miktarını artırmamızda etkili olabileceği bilinmelidir. Covid-19 ile mücadelemizde D-vitamini etkinliğinin ne denli önemli olduğu unutulmamalıdır ve bu konuda dikkatli olunmalıdır” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.